Етапи в развитието на партньорските отношения в двойката
Партньорската връзка преминава през различни етапи. Някои хора погрешно възприемат преминаването от етап в етап с разваляне на отношенията и бързат да се разделят. Смятат, че любовта си е отишла и се втурват да я търсят с нов партньор, без да осъзнават, че вероятно просто преминават от един етап в друг и колкото и да скачат от партньор на партньор, ако при всяко преминаване в нова фаза от взаимоотношенията се разделят, никога няма да изградят здраво и дългосрочно партньорство. Затова, за да разбираме адекватно какво ни се случва, ето кои са етапите, през които преминава всяка една връзка. Можете да определите в кой етап се намирате, да видите кои са предизвикателствата пред този етап, както и да се подготвите какво ви чака в бъдеще.
- Етапът на влюбването
Първият етап във всяка връзка е етапът на влюбването. Това е периодът, в който сме силно привлечени от другия и виждаме само положителните му страни. Негативните му качества и слабости или изобщо не забелязваме, или ги виждаме, но ги омаловажаваме. „Няма значение, че е разхвърлян. Знаеш ли какви големи черни очи има и колко ослепително ми се усмихва!“ или „Не е важно колко пари изкарва и какво образование има. Важното е, че сърцето ми изхвръква само като го видя! А и да знаеш какво чувство за хумор има!“ Това е етапът, заради който хората казват, че „любовта е сляпа“. В този етап наистина не виждаме реално какъв е човекът срещу нас, а забелязваме само нещата, които харесваме в него/нея и на тази база се чувстваме силно привлечени.
В етапът на влюбването партньорите сякаш се отдалечават от целия околен свят и желаят да общуват само един с друг – да се прегръщат и целуват, да са заедно, другите да не ги безпокоят, да спят с вплетени тела, да ходят хванати за ръка, да се гледат до безкрай в очите. Другият ни се вижда толкова прекрасен в този етап, че не можем да откъснем поглед от него/нея. Забравяме за приятелите си, хобитата си, нямаме нужда от лично време. Искаме само да бъдем заедно и да се наслаждаваме един на друг. Този етап трае в повечето случаи няколко месеца, но може да продължи в отделни случаи до 2-3 години.
Според учените, занимаващи се с изследване на партньорските отношения този етап на влюбването е нужен, за да може хората да се сближат и да създадат връзка. Ако от самото начало забелязваме слабостите си, трудно ще допуснем другия до себе си и до истинско партньорство ще се стига много рядко. Затова и на биологично ниво в първата фаза от връзката на преден план са хормоните, които ни карат да желаем другия и да не забелязваме никакви негативи в него.
- Етап на осъзнаване на личността на другия и реално изграждане на партньорство
Това е етапът, в който проглеждаме и започваме да си даваме сметка не само за хубавите качества на партньора си, но и за недостатъците му. Все пак той/тя е просто човек, а не свръхчовек и рано или късно започваме все по-отчетливо да забелязваме в характера и поведението му/й неща, които ни дразнят.
Това е моментът, в който повечето връзки се разпадат, защото забелязвайки различията си, за някои хора е трудно да продължат да бъдат заедно. Само че няма хора, с които напълно да си паснеш и ако не си готов да преодоляваш различия, цял живот ще скачаш като тийнейджър от връзка на връзка без да можеш да изградиш зряло партньорство. Ако попадаш в тази категория и търсиш промяна, заедно можем да работим в нужната посока.
Ако не си склонен да приемаш различия, никога няма да изпиташ истинска любов. Защото през първата фаза на влюбването любов няма. Да си влюбен и да обичаш са две съвсем различни неща. В първата фаза ти на практика не познаваш още партньора си. Виждаш само хубавите му страни и не си опознал(а) още що за човек е той/тя. А без да познаваш някого, не можеш и да го обичаш. Истинската любов идва едва, когато опознаем човека с всичките му плюсове и минуси и знаем вече наистина що за човек е той/тя. Ако можем да обичаме истинската му/й същност, тогава вече говорим за любов. Всичко останало не е истинско.
След като първоначалното сляпо влюбване отмине идва етапът, в който сме се наситили да сме само заедно и само вкопчени един в друг и започваме отново да имаме нужда от лично пространство, да се обръщаме отново към приятелския си кръг или любимите си занимания и хобита.
И тук идват три основни фактора за успешното развитие на всяка връзка:
- Преодоляване на различията
- Намирането на баланс между заедно и раздалечаване
- Изграждане на граници с околните
Повече за тези фактори, които ще определят от тук нататък до колко успешна и щастлива ще бъде партньорската връзка, ще поговорим в отделни статии, специално посветени на тях. Тук ще кажа само, че ако нещо в партньорските ви отношения не е наред, потърсете първо причините в тези три фактора. Най-вероятно проблемът тръгва от тук.
Ако се научите да ползвате различията си не като повод за конфликти, а за взаимно допълване и развитие и на двамата партньор и ако намерите подходящия за вас баланс между заедност и раздалечаване в партньорството и изградите ясни граници с околните, от тук нататък връзката ви е обречена на дълъг и щастлив съвместен живот, независимо какво ще ви изпречи животът на пътя.
Ако с партньора си решите да имате деца, то партньорството ви ще премине през още няколко етапа на промени и изпитания, свързани с появата на дете/деца в семейството, преразпределяне на ролите и взаимоотношенията в семейството ви, където вече не сте само двама, а трима или повече и където вече друга роля имат и собствените ви родители, явяващи се баби и дядовци на децата ви. След отглеждането на децата идва момент малките хора да станат самостоятелни, а вие с партньора си да се върнете към това да бъдете отново само двама, след което ще дойде и моментът да посрещнете заедно предизвикателствата на остаряването.
Ако срещате трудности в това да изградите здрава и хармонична партньорска връзка и имате нужда от подкрепа, насоки и работещи техники за преодоляване на проблемите, с които се сблъсквате, насреща съм за индивидуални и партньорски консултации и работещи методи и практики за преодоляване на трудностите, които срещате. Успех!