Конфликтът между „Трябва“ и „Искам“
Разминаването между „Трябва“ и „Искам“ е един от главните причинители на негативи в живота ни. За да живеем в общество ни се налага да спазваме куп обществени норми и да отговаряме на множество обществени изисквания, докато индивидуалността ни се бори за лично щастие, себеизразяване и реализиране на индивидуалните ни желания. И тук започва проблема за много хора.
Как да бъда себе си, като обществото очаква да бъда друг(а)? Как да си живея живота и да правя това, което искам, като ми се налага и трябва да правя други неща?
В детството конфликтът между „Искам“ и „Трябва“ е най-силен, защото детето не е господар на живота си и е изцяло зависимо от възрастните, които се грижат за него. Така от една страна то със своята индивидуалност проявява лични желания („искам“), но от друга страна е още безпомощно да ги реализира и изцяло зависимо от околните, които му налагат своите изисквания („трябва“): „Искаш десерт, но сега не може, защото първо трябва да си изядеш супата.“ Или „Искаш да си играеш навън, но трябва да се прибираш, за да си научиш уроците за училище.“
И тук е разковничето и на проблема и на неговото решение – проблем има, когато имаш желания, но се чувстваш слаб и неспособен да ги реализираш. Проблемът е не, че обществото или околните не ти позволяват да бъдеш и да правиш това, което искаш. Проблемът е, че се чувстваш слаб да се противопоставиш на външния натиск и не можеш сам да си осигуриш това, което искаш.
Решението – вътрешна сила и независимост
Първият важен фактор, за да разрешиш конфликта между „искам“ и „трябва“ е да станеш способен сам да реализираш своите желания без да си зависим от околните. Ако си слаб и неспособен, винаги ще ти се налага да се съобразяваш с другите и да се отказваш от себе си и собствените си желания.
Пълноценният живот започва, когато човек спре да обвинява външни фактори и осъзнае, че има право на избор и може да постигне това, което е важно за него самия. Ако сам не се спираш, нищо няма да може да те спре.
Ако не искаш да слушаш другите и да живееш според „трябва“, започни да развиваш себе си и уменията, които са ти нужни за преодоляване на ситуациите, които те спъват. Ако ти се струва дълъг и труден процес, то понякога е така, но колкото по-рано го започнеш, толкова по-скоро ще успееш. Ако не знаеш от къде да започнеш и какво е нужно, за да се справиш, заедно можем да извървим този път.
Желанията са нещо добро и градивно в живота
Желанията не са нещо лошо или вредно, напротив! Много често околните ще се опитат да ти внушат, че в желанията ти има нещо нередно само, за да продължават да те държат в зависимост и подчинение. В много отношения обществото или хората около теб ще се опитват да ти внушат, че да следваш себе си е опасно или вредно, но кажи ми какво вредно виждаш в това да намериш начин да имаш повече свободно време, да си заобиколен от хора, с които се чувстваш добре, да развиваш талантите си или да имаш повече радости в живота? Защото хората ей за такива простички неща мечтаем – да пътуваме, да се забавляваме, да бъдем обичани и да вършим неща, които ни харесват. Нима има нещо лошо в това да си смениш работата с нова, която те радва? Или да промениш взаимоотношенията в дома си по начин, който ще донесе спокойствие и радост, вместо напрежение и отчуждение? Нима има нещо лошо в това да живееш добре?
Желанията на малките деца понякога са вредни, защото на децата им липсва житейски опит и не съзнават кои неща са полезни и кои вредни за живота им. При здравите зрели хора подобен проблем няма. Всеки, който е пораснал вече знае кое е вредно за живота и здравето и не си го пожелава. Здравият човек има здрави желания и е нужно само да изградиш в себе си способности и умения, с които да реализираш желанията си, да калиш духа си и да изградиш вътрешна сила, така че да не живееш в зависимост от околните и те да определят живота ти сякаш си малко дете.
Зряло мислене
Зрелите хора имаме вече и развито комплексно ниво на мислене – умението да съчетаваме няколко неща и да мислим едновременно в няколко аспекта. Малките деца са едностранчиви. Те не могат да мислят комплексно. Затова и детето, ако се фокусира в това, че например шоколадът е вкусен, може да пожелае да яде само шоколади. Възрастният знае, че шоколадът е вкусен, но вреден в големи дози и знае, че здравословното хранене е разнообразно хранене, включващо различни хранителни групи и свежи храни. Затова и възрастният имайки всички тези неща предвид няма да реши да се изхранва само с шоколад. Съчетаването на няколко аспекта дава възможност да мислим едновременно за това, което искаме и това, което трябва и да намираме работещи решения, удовлетворяващи и двете. В този смисъл между „искам“ и „трябва“ не е задължително да има конфликт и много пъти можем да намираме работещи решения, удовлетворяващи и двете.
Да се отказваме от желанията си е нездраво и води до неудовлетворение, нервност и хронични заболявания. Да пренебрегваме обективните фактори от реалността, също е нездраво – не сме малки деца, че да зарежем всичко и да мислим само за личния си кеф. Да сме зрели хора означава да намираме решения, с които да осъществяваме желанията си, като същевременно изпълняваме нужното за здрав и пълноценен живот. Ако имаш нужда от подкрепа, насоки и работещи методи и практики, с които да се подкрепиш в този процес, насреща съм!
Полезна по темата ще бъде за теб и техниката за преминаване от „трябва“ към „искам“.