Тревожност

Живеем в общество на вечно бързане и надпревара с времето, непрекъснат стремеж към повече – по-високи постижения, по-добри резултати, повече притежания, развлечения и т.н. Живеем в постоянна конкуренция, стремеж за доказване и надмощие. Живеем с усещането, че не сме достатъчно добри, че не правим достатъчно, че не притежаваме достатъчно… Живеем без близка връзка с природата, без приемане на емоциите и чувствата ни, сложили маските на това, което се котира в обществото. Живеем за имидж, а не за душата си. Живеем насилвайки се и заглушавайки гласчето на вътрешното си аз, което копнее за почивка, за любов. Живеем невротично и естествена последица от това е повсеместна тревожност. Разпозна ли себе си в поне едно от написаното? Със сигурност да.

Какво представлява тревожността?

Тревожността е психично състояние, при което се активират защитни реакции. С други думи, тревожният човек се чувства застрашен и заплашен от това, което се случва и реагира със съответните емоционални и физически реакции присъщи за състояние на опасност.

Симптоми на тревожност

Тревожността  се проявява по различи начини при различните хора. Основният фон, който всички тревожни хора изживяват е усещане за вътрешно напрежение, липса на лекота и щастие, нуждата да бъдеш “на щрек” и много активен ум, който има нуждата постоянно да анализира и премисля негативни ситуации.

Освен този базов фон, много хора страдащи от тревожност, проявяват натрупващото се вътрешно напрежение през психосоматични оплаквания като: проблеми със съня, хранителни разстройства – липса на апетит или прекомерно хранене, прекомерно изпотяване, сърцебиене и стягане в гърдите, трудности в дишането, главоболие, стомашни болки, невродермит и др. Виж също статията за Паник атаките.

Видове тревожност:

Генерализирана тревожност

Това е състояние на хронично изпитване на тревожност. Говорим за генерализирана тревожност, когато човек по принцип си е тревожен и се чувства обикновено напрегнат, притеснен и това е обичайното му състояние. Обикновено такъв човек намира логично обяснение за начина, по който се чувства като например: сега съм тревожен, защото ни дадоха нов сложен проект в работата, вчера бях тревожен, защото детето имаше изпит, утре ще се тревожа за това, че майка ми ще идва и т.н. Тоест причина винаги може да се намери, но това, на което е важно да обърнат внимание този тип хора, е че каквото и да се случва, те реагират на него с тревожност. Характерно за страдащите от генерализирана тревожност е, че реагират с прекомерна тревожност на неща, за които другите изпитват само лека тревога – например какво ще донесе бъдещето или какво решение да вземат.

Страдащият от генерализирана тревожност дори да няма лични теми, за които да се тревожи, пак ще намери за какво да бъде тревожен – например ще мисли с тревога за проблемите на съседа си или ще мисли за международното положение или ще мисли за новините, които е гледал по телевизията. Страдащите от генерализирана тревожност без да си дават сметка сами си търсят за какво да се разтревожат, защото просто не могат да живеят без тревога. Тревожността е тяхното обичайно състояние и те несъзнателно се стремят да го подържат.

Ако си от този тип хора знай, че начина, по който живееш товари силно теб и хората около теб и често е причина за отключване на психосоматични и автоимунни заболявания. Постоянната тревожност създава силен стрес, в който живееш хронично. Стресът от своя страна променя изцяло биохимията в тялото ти. Повишава нивата на едни хормони и намалява нивата на други и определени органи и системи рано или късно ще започнат да излизат от баланс и настъпват хронични заболявания.

За да се освободиш от постоянната тревожност е нужно да преработиш вътрешната си потребност от този тревожен модел на живеене и да изградиш нов модел. Генерализираната тревожност е чест проблем в нашето общество, но с подходяща терапия е преодолим. За целта ще ти е нужна работа с терапевт. Осмели се и потърси помощ, за да заживееш по-добре.

Социална тревожност

Социалната тревожност се ражда от страха от критика и отхвърляне, който пък води до избягването на социални контакти. Симптомите са изчервяване, трептене, често уриниране преди социални контакти, гадене, главоболие. Случва се обаче не рядко страдащите от социална тревожност да не си дават сметка от къде идват техните симптоми и да смятат, че самия симптом е проблема. Ако получаваш подобни симптоми обърни внимание дали те не са свързани с тревогата ти от това как ще се представиш, какво ще кажат другите за теб, дали ще те харесат, дали ще получиш одобрение и т.н.

Ако страдаш от социална тревожност важно за теб ще е да работиш по укрепване на твоята себеоценка и увереност в себе си, за да бъдеш по-малко зависим от чуждото мнение, както и да преработиш минали травми на отхвърляне, които носиш в себе си със сигурност, щом в теб се задейства социална тревожност. За да бъдеш успешен и щастлив в живота си е добре да преодолееш тревожността, която те спира в това да изграждаш пълноценни контакти с другите и в личен и в професионален план. Общуването може да носи много радост и да се случва с лекота и можеш да се научиш уверено да представяш себе си пред другите. За целта ще ти е нужна помощ от терапевт. На разположение съм, ако решиш да работим по въпроса заедно.

Посттравматично разстройство

Посттравматично разстройство е вид тревожност, която се появява след изживяване, което е било животозастрашаващо или имащо като последствия тежки физически травми. Симптомите на посттравматичното разстройство се появяват обикновено до три месеца след преживяното, но е възможно и да останат скрити и да се проявят чак след година. Симптомите на посттравматично разстройство са постоянен стрес и тревожни мисли, свързани с темата на преживяното, кошмари и страх ситуацията да не се повтори. Други симптоми, характерни за посттравматичното разстройство са депресия, емоционална безчувственост, раздразнителност и гняв, чувство за вина, злоупотребата с алкохол/цигари/дрога, главоболие, проблеми със стомашно-чревния тракт, нарушения в съня, нарушения в храненето, тикове, невротично поведение, страхове, емоционална лабилност.

Важно правило след изживяване на травма е колкото може по-скоро последиците от травмата да бъдат преработени. В началото човек е силно чувствителен и не иска да се връща и да говори за преживяваното, но колкото по-рано го направи, толкова по-бързо и леко ще излекува психиката си от преживяното и ще може да продължи напред живота си по здрав начин. Всичко, което си преживял(а) може с адекватна помощ да остане в миналото и да продължиш по щастлив начин живота си. Нищо в този живот не е непоправимо, освен смъртта. Щом си жив(а), изход от ситуацията има и аз съм на разположение да ти помогна да подобриш живота си.

Ситуационна тревожност

Ситуационната тревожност е усещане за напрежение и безпокойство, свързани с конкретна ситуация, която човек преживява в този момент. По отношение на други сфери от живота си страдащия от ситуационна тревожност се чувства спокоен и уравновесен, но по отношение на конкретна сфера или тема или ситуация има безпокойство и тревожност. Ако се намираш в такава ситуация, знай, че по отношение на темата/сферата/ ситуацията, която предизвиква в теб тревожност тялото и емоциите ти дават знак, че нещо е нужно да промениш. Не си се поставил(а) в подходяща за теб роля или търпиш нещо, което не е здравословно за теб да търпиш, или общуваш по начин, който не е градивен и здравословен за теб, или правиш нещо, което усещаш, че ти вреди или е против принципите ти. Тревожността, която изпитваш идва, за да ти покаже, че това, което правиш е лошо за теб, за здравето ти и живота ти и е нужно да направиш промяна.

За да излезеш от тази тревожност е нужно да заживееш в синхрон с вътрешната си същност, да усетиш кое за теб е истински важно, ценно и нужно и да се погрижиш да го имаш.

За да си дадеш сметка кое предизвиква твоята тревожност и как да излезеш от ситуацията, запитай се:

1) Как се чувствам в тази ситуация?

2)Кое ме кара да се чувстваш така?

3) От какво имам нужда, за да се почувствам добре?

Задавай си тези важни въпроси, защото те са твоят най-точен компас за излизане от негативните за теб преживявания. Понякога ни е трудно да си признаем искрено какво се случва с нас и ни е трудно дори да се запитаме. Ако имаш нужда можем заедно да преминем през този процес.

Има едно важно правило: няма как да се чувстваш по-добре, ако продължаваш да живееш по стария начин, който ти носи негативи. Много хора ги е страх да си зададат въпросите относно това кое вреди в живота им и от какво се нуждаят, защото се страхуват от промяната, която ще последва. Ако живееш в тревожност, знай, че промяната, макар и плашеща винаги ще е по-добра от изпълненото с тревоги настояще. Осмели се да се насочиш към едно по-добро за теб бъдеще!

Промяната няма нужда да бъде крайна и да обърнеш живота си надолу с главата. Ако нещата ти изглеждат бели или черни, то с обективна помощ отвън можеш да потърсиш други гледни точки и да намериш леки и плавни решения, с които без непосилни трусове, да преодолееш негативите, които изживяваш.

Ако изпитваш тревожност, независимо дали генерализирана, социална, посттравматична или ситуационна или дори да не знаеш каква точно тревожност изпитваш, но усещаш, че животът ти е изпълнен с безпокойство или страдаш от хронични  заболявания, проблеми със съня, хранителни нарушения или други проблеми, мога да ти помогна с консултации, насоки, работещи техники и подкрепа да подобриш живота си и да излезеш от омагьосания кръг на тревогата. Осмели се да потърсиш помощ.

Ако твой близък страда от тревожност, но отрича проблема и отказва да потърси помощ, можем да направим консултация и да намерим път, по който да го подкрепим да си помогне.

Виж също свързаната с тревожността тема за паник атаките – проблем, от който страдат все повече хора.

Автор

Нели Василева-Стефанова

Нели Василева-Стефанова Холистичен терапевт

Психолог, индивидуален, семеен и системен консултант, енергиен терапевт, класически хомеопат

Запитване за консултация

    Всички полета са задължителни!





    Давам своето съгласие предоставените от мен данни за да бъдат използвани за обслужване на моето запитване.
    Декларирам, че се запознах с политиките за поверителност и защита на личните данни на сайта ZonaZaTeb.com


    Автор

    Нели Василева-Стефанова

    Нели Василева-Стефанова Холистичен терапевт

    Психолог, индивидуален, семеен и системен консултант, енергиен терапевт, класически хомеопат

    Запитване за консултация

      Всички полета са задължителни!





      Давам своето съгласие предоставените от мен данни за да бъдат използвани за обслужване на моето запитване.
      Декларирам, че се запознах с политиките за поверителност и защита на личните данни на сайта ZonaZaTeb.com