Да управляваш емоциите си в 5 стъпки
Да управляваш емоциите си е една от най-важните стъпки в това да станеш господар на съдбата си. Който управлява емоциите си, може да постига това, което иска в живота.
Ако не умееш да управляваш емоциите си, те те връхлитат като ураган и те повличат често в нежелана от теб посока, причиняват щети в различни сфери на живота ти и водят до резултати, които би желал да избегнеш.
Гневът, който избухва неконтролируемо, тежките думи, които казваме в момент на силни негативни емоции и после съжаляваме, мостовете, които режем заради непреработени обиди, срамът, който ни спира да направим това, което искаме и да бъдем себе си, страховете, огорченията, които водят до разпадане на много връзки, импулсивните решения, които взимаме, водени от емоции… всичко може да бъде различно и далеч по-хубаво в живота, когато човек може да осъзнава и управлява емоциите си в градивна за него посока.
Емоционална интелигентност е умението да си даваш сметка как се чувстваш, да осъзнаваш защо се чувстваш така, какво ти е нужно, за да се почувстваш по-добре и какви конкретни действия е нужно ти самият да предприемеш, за да за да достигнеш до желаното от теб състояние.
5 стъпки, за да управляваш емоциите си:
- Започни да осъзнаваш как се чувстваш;
- Разбери защо се чувстваш така, кое провокира емоцията ти;
- Какво ти е нужно, за да се чувстваш добре и животът ти да бъде, какъвто го искаш?
- Осъзнай какво е нужно да направиш ти самия, за да постигнеш това, от което се нуждаеш.
- Предприеми реални действия.
След като си наясно как се чувстваш и защо се чувстваш така, следващата стъпка е да решиш как да действаш в тази ситуация по най-градивния за теб и околните възможен начин.
Ако ти е трудно да приложиш тези 5 стъпки на практика, на разположение съм да стартираме процеса заедно. С малко пракика и упражнения животът ти може да стане много по-лек. А след като се научиш ти, ще можеш да научиш на това умение и децата си и хората, с които си заобиколен(а).
Ако действаш на сляпо, често ще си деструктивен. Когато обаче осъзнаваш какво става вътре в теб и какво го провокира, вече е далеч по-лесно да избереш подходящи действия, които не само да нямат негативни последици, но дори да имат позитивни – ще можеш вече да превърнеш дефекта в ефект.
Потискане на емоциите
Потискане на емоцията означава да не й позволим да се изрази. Ядосани сме, но се преструваме на спойкойни и никой не разбира, че се гневим. Не позволяваме на гнева да се прояви. Или тъжни сме, но не си позволяваме да страдаме, а се преструваме на щастливи и често заблуждаваме не само околните, но и себе си, че тъгата, която носим не съществува.
Много хора смятат, че ако просто преглътнат емоцията и се престорят, че тя не съществува, ако я скрият от света, а често и от себе си, то всичко е наред. Емоциите обаче не изчезват. Потискането на емоциите е като да заметеш боклука под килима, но това не го кара да изчезне, а напротив, ако не се освобождаваш от боклука, а го криеш под килима или в ъгъла, постепенно ще се озовеш да живееш в бунище.
Ако си шефът, който крещи и осъзнаваш, че това не е най-добрия начин да мотивираш служителите си и да създадеш ползотворна атмосфера за работа; ако си служителят, който се срамува да изкаже на глас идеите и предложенията си за работа; ако си човекът, който се притеснява да общува свободно с другите и да бъде себе си; ако си майката, която изтощена крещи на децата си… ако не живееш по най-добрия за теб начин, започни да обръщаш повече внимание на емоциите, които изпитваш, причините, водещи до тези емоции и се насочи към конкретни реални действия, с които да подобриш живота си. Ако не знаеш как или не ти хрумват работещи решения, заедно можем намерим отговорите, които търсиш и да станеш човека, който искаш да бъдеш. На разположение съм за консултации, работещи практики и подкрепа. Успех!